Fabrikaların Doğalgaz İle Isıtılması

Fabrika, showroom, imalathanelerin doğalgaz ile ısıtılması

2005 yılından beri 280’i aşkın fabrikanın doğalgaz ile ısıtılma prosesini başarıyla devreye almanın gurununu yaşıyoruz.

Tüm ısınma projelerinde uygulanacak çözümlerin işletmeye özel olduğunu biliyoruz. Bunun için uzman mühendis kadromuzla beraber işletmeye özel projeler üretiyoruz.

Doğalgaz ile ısıtma Nedir ? Ne anlama gelir ?

İşletmelerde gerekiyorsa oluşturacak kazan dairesi ile, Duvar tipi yoğuşmalı kazanların montajı ve bu sistemi besleyecek ana ısıtma sisteminin yanı sıra, fabrika ısıtılmasında petek/fan coil/aparey/vrf sistemlerini besleyecek ısıtma tesisatı (demir boru, plastik, bakır boru) uygulanarak işletmenin homojen bir şekilde ısıtılması amaçlanır.

”KATI YAKIT YAKMA YASAĞI” NEDİR?

       İnegöl ilçemizde mevcut hava kirliliğininden dolayı Bursa valiliğinin almış olduğu karardır. İlk karar 01.10.2020’dir, erteleme kararı sonrası 01.06.2020 tarihine kadar tüm işletmelerin ve evlerin doğalgaza geçmesi zorunluluğunu kapsar.

Basın Duyurusu ‘Doğalgaz Kullanımına Geçiş Kararı’
15.10.2019
İlimizin topoğrafik yapısı gereği çanak şeklinde olması ve özellikle kışın ısınma amaçlı kullanılan katı yakıtlar nedeniyle yükselen hava kirliliğinin önüne geçilebilmesini teminen 06.09.2019 Tarih ve 90 No’lu İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı (İMÇK) ile bir dizi önlemler alınmıştır.

Bu kapsamda; İlimiz Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, İnegöl, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik ve Yenişehir İlçelerine bağlı iç ve dış mahallelerinde (iç ve dış mahalle detay bilgilerinewww.bursa.csb.gov.tr adresinde İMÇK başlığı altındaki 90 No’lu kararından ulaşılabilir)doğalgaz isale hattının geçtiği bölgelerdeki ev ve işyerlerinde (kamu binaları, lojmanları, hastane ve okullarda dahil olmak üzere) ısınma amaçlı olarak katı ve sıvı yakıt kullanımının sonlandırılarak alternatif temiz yakıt ( doğalgaz, güneş, jeotermal, ısı pompaları ve yenilenebilir enerji kaynakları) kullanımına geçilmesine, yukarıdaki ilçelerin iç ve dış mahallelerinde doğalgaz isale hattı geçerek iç tesisatları döşenmiş durumdaki ev ve işyerlerinde doğalgaz kullanımına 01. Kasım. 2019 tarihinden itibaren başlanmasına, yukarıda verilen ilçelerin iç mahallelerinde doğalgaz isale hattı geçmiş ancak ev ve işyerlerinde henüz iç tesisat döşenmemiş yerlerde 01. Kasım.2020 tarihine kadar iç tesisat döşenerek doğalgaz kullanımına başlanmasına ayrıca, yukarıda verilen ilçelerin iç mahallelerinde doğalgaz hattı İMÇK Kararından sonra geçecek cadde ve sokaklarında ise isale hattı geçtikten sonra iç tesisatın 1 yıl içerisinde döşenerek doğalgaz kullanımına başlanmasına karar verilmiştir.

İlimizde özellikle kış döneminde yaşanan hava kirliliğinin azaltılması ve çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla alınan kararlara tüm vatandaşlarımızca uyulması yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve yapılacak denetimlerde mağduriyet yaşanmaması hususu,

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, 1 Kasım 2020 itibariyle İnegöl’de hayata geçecek olan katı ve sıvı yakıt yakım yasağının 1 Haziran 2021 tarihine uzatıldığını belirtti.

 

Gençler Mekanik