Fabrika, Showroom, İmalathane Doğalgaz İle Isıtma Sistemi

İŞLETMELERİN DOĞALGAZ İLE ISITILMASI

 

Fabrika, Showroom, İmalathane ‘lerin Doğalgaz İle Isıtılması

       Bizler Gençler Mühendislik olarak 2005 yılından beri 280’i aşkın fabrikanın doğalgaz ile ısıtılma prosesini başarıyla devreye almanın gurununu yaşıyoruz.

       Tüm ısınma projelerinde uygulanacak çözümlerin işletmeye özel olduğunu biliyoruz. Bunun için uzman mühendis kadromuzla beraber işletmeye özel projeler üretiyoruz.

Doğalgaz İle Isıtma Nedir ? Ne Anlama Gelir ?

        İşletmelerde gerekiyorsa oluşturacak kazan dairesi ile, Duvar tipi yoğuşmalı kazanların montajı ve bu sistemi besleyecek ana ısıtma sisteminin yanı sıra, fabrika ısıtılmasında petek/fan coil/aparey/vrf sistemlerini besleyecek ısıtma tesisatı (demir boru, plastik, bakır boru) uygulanarak işletmenin homojen bir şekilde ısıtılması amaçlanır.

”KATI YAKIT YAKMA YASAĞI” NEDİR?

    06.09.2019 tarih ve 90 sayılı İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı 1. maddesinde; İnegöl, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik ve Yenişehir ilçelerinin doğalgaz isale hattının ulaştığı bölgelerdeki ev ve işyerlerinde (kamu binaları, lojmanları, hastane ve okullarda dâhil olmak üzere) ısınma amaçlı olarak katı ve sıvı yakıt kullanımının sonlandırılarak alternatif temiz yakıt (doğalgaz, güneş, jeotermal, ısı pompaları, yenilenebilir enerji kaynakları vb.) kullanımına geçilmesine ve geçişlerde, doğalgaz isale hattı geçmiş ancak ev ve iş yerlerinde henüz iç tesisat döşenmemiş yerlerde 01 Kasım 2020 tarihine kadar iç tesisat döşenerek doğalgaz kullanımına başlamasına karar verilmiştir.

    Buna göre;

    İnegöl ilçemizde bölgesinde doğalgaz bulunan tüm ev, işyerleri ve sanayi işletmelerinde, katı (odun, kömür, talaş, prina vb.) ve sıvı yakıt kullanımı yasaklanmıştır. (Mobilya, koltuk vb. işletmelerde odun, sunta, katı yakıt, ağaç yakmak yasaklanmıştır.)

 

ÖRNEK DOĞALGAZLI KAZAN DAİRESİ UYGULAMA FOTOĞRAFLARIMIZ

Isıtmada Hangi Cihazlar Tercih Edilebilir

  • Vrf sistemleri
  • Radyant Isıtıcılar
  • Fan-coil sıcak hava apareyleri
  • Kalorifer Petekleri

    Sunta, Odun, Kömür yakan fabrikalar da doğalgaz uygulamaları : Hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla küçük-orta-büyük ölçekli tüm fabrikalar da doğalgaz kullanımı artık zorunlu hale geliyor. Mevcutta bulunan kazanlar sökülerek, yerine doğalgazlı tasarruflu kazan/kombi/kaskad cihazlar ile yeni bir sistem kurularak mevcutta var ise; ısıtma tesisatına bağlanıyor. Eğer mevcutta bir ısıtma tesisatı yoksa, Gençler Mühendislik olarak profesyonel ekibimizle işletmenize bir ısıtma tesisatı çekilerek doğalgaz dönümüşünüzü sağlıyoruz.

    Hali hazırda 150’yi aşkın sanayi tesisatını doğalgaza entegre ederek, bu alanda ki başarımızı sürdürüyor, değerli sanayicilerimize en uygun ısıtma maliyetini tasarlıyoruz.

 

    Evler de doğalgaz uygulamaları : Katı yakıt yakıtın yakılmasının önlenmesi amacıyla getirilen bu zorunluluk ile, evlerinizin doğalgaz dönüşümünü sağlıyoruz. Doğalgazlı kombi, soba ve şofbenler ile ısınma ihtiyacınızı karşılıyor, kalorifer tesisatı uygulamalarımızla bu ısıyı peteklerin kurulumu ile ideal konfor sıcaklığına ulaştırıyoruz. Tüm bu uygulamaları 1 gün de uygulayabiliyoruz.

 

    Yazılı ve görsel basından haber başlıkları :

    İtso (İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası) : https://www.itso.org.tr/duyuru/519/kati-ve-sivi-yakit-yakimi-yasagi-hakkinda

    İnegöl Online : https://www.inegolonline.com/inegol/haber/inegolde-yasak-bugun-resmen-basladi-1375284/

    Yıldırım Gazetesi : http://www.yildirimgazetesi.com/gundem/denetleme-yok-yasak-var-h51574.html

    Olay Tv : https://www.olay.com.tr/1-yil-daha-komur-yakmak-istiyorlar-641004

    Süper Kanal : http://www.superkanaltv.com/inegol-haber/inegol-de-soba-ve-kalorifer-yakmak-yasaklandi-h1541.html

    Yeni Dönem : https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/yusuf-kayisoglu-74/yasak-basladi-dogal-gaz-mi-komur-mu-ceza-mi-11937.html

    Bursa Port : https://www.bursaport.com/haber/bursa-da-hava-kirliligine-karsi-komur-yasagi-103415.html

 

     Bursa Valiliği Açıklası :

Bursa Valiliği’nden ‘Doğalgaz Kullanımına Geçiş Kararı’ başlığıyla yapılan açıklamada; “İlimizin topoğrafik yapısı gereği çanak şeklinde olması ve özellikle kışın ısınma amaçlı kullanılan katı yakıtlar nedeniyle yükselen hava kirliliğinin önüne geçilebilmesini teminen 06.09.2019 Tarih ve 90 No’lu İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı (İMÇK) ile bir dizi önlemler alınmıştır.

Bu kapsamda; İlimiz Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, İnegöl, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik ve Yenişehir İlçelerine bağlı iç ve dış mahallelerinde (iç ve dış mahalle detay bilgilerine www.bursa.csb.gov.tr adresinde İMÇK başlığı altındaki 90 No’lu kararından ulaşılabilir) doğalgaz isale hattının geçtiği bölgelerdeki ev ve işyerlerinde (kamu binaları, lojmanları, hastane ve okullarda dahil olmak üzere) ısınma amaçlı olarak katı ve sıvı yakıt kullanımının sonlandırılarak alternatif temiz yakıt ( doğalgaz, güneş, jeotermal, ısı pompaları ve yenilenebilir enerji kaynakları) kullanımına geçilmesine, yukarıdaki ilçelerin iç ve dış mahallelerinde doğalgaz isale hattı geçerek iç tesisatları döşenmiş durumdaki ev ve işyerlerinde doğalgaz kullanımına 01 Kasım 2019 tarihinden itibaren başlanmasına, yukarıda verilen ilçelerin iç mahallelerinde doğalgaz isale hattı geçmiş ancak ev ve işyerlerinde henüz iç tesisat döşenmemiş yerlerde 01 Kasım 2020 tarihine kadar iç tesisat döşenerek doğalgaz kullanımına başlanmasına ayrıca, yukarıda verilen ilçelerin iç mahallelerinde doğalgaz hattı İMÇK Kararından sonra geçecek cadde ve sokaklarında ise isale hattı geçtikten sonra iç tesisatın 1 yıl içerisinde döşenerek doğalgaz kullanımına başlanmasına karar verilmiştir.

İlçemizde (İnegöl’de) özellikle kış döneminde yaşanan hava kirliliğinin azaltılması ve çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla alınan kararlara tüm vatandaşlarımızca uyulması yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve yapılacak denetimlerde mağduriyet yaşanmaması hususu, Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF

İletişim